Pracownia Rozwoju Master Leading – Kraków, Rzeszów, Warszawa

Alfabet ustawień-B, ustawienia systemowe

Alfabet ustawień-B

w Bez kategorii

Alfabet ustawienia systemowe– “B”,  jak Branie.

Branie, związane jest z dawaniem. Jest ono umiejętnością przyjmowania od innych, która związana jest z naszym stanem emocjonalnym. Brać podobno jest znacznie trudniej niż dawać. Dawanie, czyni nas lepszym. A branie, chyba nie jest jednak takie proste.

Na przestrzeni życia bierzemy lub nie rożne rzeczy. Można nawet powiedzieć, że zostajemy obdarowywani. Pierwsze dary, które otrzymujemy to życie od naszych rodziców. Potem to jest ich miłość, następnie przeróżne ich doświadczenia, talenty, przekonania. To wszystko decyduje, o naszym życiu. Bierzemy także majątki, pieniądze i inne przeróżne materialne dobra.

Zostajemy obdarowywani nie tylko przez system rodzinny, ale również przez wiele osób, które nie są członkami naszego rodu, ale z jakiegoś powodu stanęły na naszej drodze życia.

Dlaczego więc, z braniem bywają problemy?ustawienia systemowe

Ustawienia systemowe pokazują…

że nie chcemy przyjmować z różnych powodów. Być może w rodzinie pochodzenia jest mocny zwyczaj „my nic od nikogo nie potrzebujemy”. I z taką decyzją na całe życie, idą całe pokolenia, jedno za drugim. Nikt do takich przekonań nie zmusza, nie namawia. Ale z jakiegoś powodu, nikt od nikogo nic nie potrzebuje. Jest to, lojalność rodowa. Ustawienia systemowe pokazują, że postępujemy tak, nie mając świadomości, że powielamy schemat rodzinny. Dorosły człowiek, ma prawo do decyzji dotyczących przyjmowania. Jeżeli przyjmowanie lub nie przyjmowanie występuje poza świadomością i nie służy człowiekowi mamy do czynienia z wiernością  starym zasadom rodowym.  Nie musisz być wierny, temu co zdarzyło się już dawno. Uszanuj to i potraktuj, jak nie swoją sprawę.

Bo przecież „jeżeli nic od nikogo nie potrzebujesz” to nie potrzebujesz też miłości, dobra, pomocy, troski i może również pieniędzy. Nie potrzebujesz przyjaźni i może również dobrego związku. Bo jak  przyjąć miłość, skoro problem jest z braniem. Miłość, również trzeba umieć brać.

A co się dzieje kiedy bierzesz, bierzesz bezkrytycznie. Powielając schematy rodzinne, bierzesz wszystko, nawet to co nie jest twoje.

Wtedy twoja nieświadomość zwraca się do rodu i tak jakby mówiła: „…dla ciebie poniosę ten ciężar. Wezmę od ciebie mój przodku to, że nie udawały się twoje związki. Moje też nie będą się udawać. Biorę wasze cierpienie, choroby, bankructwa, troski. Wtedy będę taki jak wy. Wezmę wszystko nawet to bolesne, bo należę do was. Tak bardzo chce przynależeć, że w braniu tego co ciężkie, stanę się mistrzem naszej rodziny…”. Jak myślisz, czy tak żyjąc czyni cię to wyjątkowym? Czy myślisz, że ktoś na to czeka? Dostaniesz pochwałę, od kogo?

Branie również związane jest z wdzięcznością.

Nie chcemy brać od najbliższych kiedy czuję się, że “jestem lepszy niż wy”. Bo nie chcę być wdzięczny, bo mam z tym problem. Wolę nie mieć, niż wziąć. Pomyśl więc, jak będzie wyglądała np. twoja firma. W jaki sposób zbudujesz poważne interesy i zarobisz poważne pieniądze? Biznes związany jest z braniem. To na umiejętnym braniu, opiera się biznes. Dobrze zrobiony interes to ja daje tobie, a ty bierzesz ode mnie. To również ja biorę, a ty mi dajesz. Jak więc bez świadomej umiejętności brania, chcesz mieć więcej pieniędzy i sukcesów oraz poważną firmę? Ustawienia systemowe w biznes, sprawdzają się właśnie dlatego, że opierają się na świadomości brania z rodu, tego co najlepsze.

To wszystko, to tylko mały wycinek związany z dynamiką brania. Ale najważniejsza jest świadomość, tego czy posiadasz zdolność rozróżniania co powinieneś wziąć, a czego nie przyjmować. Bo to właśnie decyduje o jakości naszego życia. Należy też być uważnym, na umiejętność przyjmowania pomocy od innych. Ta zdolność, może czynić nas lepszymi.  Ponieważ będziemy mogli odwdzięczyć się z nawiązką. I jak mówi Bert Hellinger bądź wdzięczny…, bierz i bądź wdzięczny. Swoja wdzięczność, wyraź w oddawaniu z nawiązką. To jest sposób na czynienie dobra. Każdy każdemu więcej. I wtedy jest jeszcze więcej, do brania.

Dodaj komentarz

ostatnie z Bez kategorii

Alfabet ustawień

Alfabet ustawień A

Alfabet ustawienia systemowe – “A” jak Ambicja. Postanowiłam stworzyć alfabet obfitości, który
Czekając na cud

Czekając na cud

Bywa tak w życiu, że potrzebujemy cudu. Sprawy się pogmatwały, problemy spiętrzyły,
szczescie

Szczęście

Wszystko co robimy ma w swoim założeniu zaprowadzić nas do czegoś. Przeważnie
Jestem lepszy niż Wy

Jestem lepszy niż Wy

Ustawienia systemowe, nie są remedium na wszystko. Są one jedną z metod,
idź do góry