Pracownia Rozwoju Master Leading – Kraków, Rzeszów, Warszawa

szczescie

Szczęście

w Bez kategorii

Wszystko co robimy ma w swoim założeniu zaprowadzić nas do czegoś. Przeważnie tym czymś, jest szczęście. Czyli tak naprawdę dążymy do pewnego stanu emocjonalnego, który jest zadowoleniem na wysokim poziomie. Pragniemy różnych rzeczy, pieniędzy, zdrowia, miłości, kariery. Wszystko po to żeby osiągnąć odpowiedni dla nas stan emocjonalny, zwany szczęściem. Szczęście ma to do siebie, że przychodzi i odchodzi. Bywa ulotne, krótkie i ciągle może bywać o krok od nas. Ale czasem potrafi się rozgościć, na dłużej. Jeżeli przeżywamy życie świadomie, to nawet do końca życia.

Szczęście

Ustawienia systemowe zwane są nieraz, drogą do poszukiwania szczęścia. Nie bez przyczyny, jest w tym dużo racji.

Zobaczmy więc, co pisze o szczęściu Bert Hellinger:

Aby mieć odwagę zatrzymać szczęście, musimy zrobić coś jeszcze. Musimy pozwolić innym mieć w nim swój udział. Kawałek szczęścia przekazujemy więc innym. W ten sposób oni też stają się szczęśliwi. Szczęście rośnie – i może przy nas pozostać. Jest to jedna z tajemnic szczęścia.”

(B.Hellinger, Wielki Konflikt)

Ustawienia systemowe…

to praca z emocjami, które oddzielają nas od szczęścia.

Często jest to niezasłużone poczucie winy czy rodowa pokuta oraz inne przypadki . Jeżeli mamy świadomość, że takie dynamiki są jakościami naszej rodziny, znacznie łatwiej jest zarządzić swoim stanem emocjonalnym. Czyli tak naprawdę tym, co w realnym życiu decyduje o naszym poczuciu szczęścia. Jeżeli nie mamy świadomości, jak działa nasz system rodzinny urządzamy sobie osobisty sabotaż. Oczywiście zarządzają nim procesy nie świadome. Ten sabotaż to nic innego jak deklaratywne „chce być szczęśliwy” i nie świadome, „nie wolno mi”.

Wracając jednak do słów Berta Hellingera, szczęście wzrasta i uzyskuje pełnię, wtedy kiedy umiemy się  nim podzielić.

Każdy chyba zna stan własnych chwil szczęścia i związane z nim poczucie, że chcemy z kimś świętować, czy pobyć razem w tym w czym jesteśmy. Szczęście to zadowolenie i radość. Radość lubi być widziana. Jesteśmy wszyscy połączeni, niewidzianymi nićmi życia. Nasze szczęście jeżeli tylko umiemy je udźwignąć i pielęgnować może być szczęściem innych. Umieć się podzielić, to jest wiele.

Podsumowanie:

Nie zapominajmy tylko o jednym, własne szczęście nie można budować na cudzym nieszczęściu. Tak mówi stare przysłowie. Prawdziwe szczęście ma to do siebie, że łatwo jest nim się dzielić. Łatwo ponieważ jest uczciwe, można go pokazać i obdzielić nim innych. Wtedy wszyscy wzrastają, razem w miłości. Bo prawdziwemu szczęściu zawsze towarzyszy miłości, do siebie i do innych.

Dodaj komentarz

ostatnie z Bez kategorii

Alfabet ustawień-B, ustawienia systemowe

Alfabet ustawień-B

Alfabet ustawienia systemowe– “B”,  jak Branie. Branie, związane jest z dawaniem. Jest
Alfabet ustawień

Alfabet ustawień A

Alfabet ustawienia systemowe – “A” jak Ambicja. Postanowiłam stworzyć alfabet obfitości, który
Czekając na cud

Czekając na cud

Bywa tak w życiu, że potrzebujemy cudu. Sprawy się pogmatwały, problemy spiętrzyły,
Jestem lepszy niż Wy

Jestem lepszy niż Wy

Ustawienia systemowe, nie są remedium na wszystko. Są one jedną z metod,
idź do góry