Pracownia Rozwoju Master Leading – Kraków, Rzeszów, Warszawa

wspaniali ojcowie

Wspaniali ojcowie

w Bez kategorii

Od pewne czasu przebywam sobie, z takim optymistycznym wątkiem współczesnego świata. Ten optymistyczny wątek dotyczy ojcostwa, współczesnego ojcostwa. Ci …

wspaniali ojcowie.

Wspaniali ojcowie

Oczywiście mój ogląd świata jest ograniczony. To co piszę, dotyczy wyłącznie mojego doświadczenia i moich obserwacji. Poglądy, którymi na dzisiaj dysponuję zrodziły się na podstawie doświadczeń w mojej pracy zawodowej, warsztatów ustawień systemowych oraz sesji indywidualnych i mojego życia.

Sprawa dotyczy, świadomości bycia nowoczesnym ojcem.

Z radością przebywam z tematem, który dotyczy pozytywnych zmian w postrzeganiu przez mężczyzn roli siebie jako ojca. Śmiem twierdzić, że współczesny mężczyzna, to mężczyzna świadomy tego jaka jest rola taty. Zmieniająca się świadomość społeczna dotyczy również i tych ról społecznych. Patrząc z perspektywy czasu, kilkudziesięciu lat widzę i cieszę się jak bardzo zmieniają się w swoich rolach mężczyźni.

Świadomy ojciec to człowiek, który zdaje sobie sprawę, że jeżeli ma dzieci, to również ma obowiązki. Nie tylko te finansowe, ale również te związane z wychowywaniem dzieci, z opieka nad nimi i z byciem z nimi na co dzień. Modele  „ojca w delegacji”, może będą stawały się coraz rzadsze.

Jaki jest ten model „ojca w delegacji”?

„Ojciec w delegacji” to tato, który jest, ale jakby go nie było. Nie ma poczucia obowiązków rodzicielskich, delegując je na matkę dzieci. To swoja partnerkę, czy żonę czyni odpowiedzialną za wszystkie obowiązki związane z wychowywaniem dzieci. Taki tato, zostawia wszystkie obowiązki mamie dzieci. Ewentualnie staje się osobą pomagającą. Pomaganie jednak ma to do siebie, że nie jest obowiązkiem. Można go używać, wtedy kiedy ma się ochotę. Nie mamy ochoty, nie pomagamy. Pomaganie, to nie obowiązek przecież.

Na czym więc polega zmiana?

Zmiana, która dostrzegam to świadome ojcostwo. Współcześnie mężczyźni, ci trzydziestoparoletni jawią mi się jako odpowiedzialni ojcowie. Świadomi tego, czym jest wychowywanie dzieci i jakie nakłada to na nas obowiązki. Rozumieją, że zrzucanie obowiązku wychowawczych na matkę dzieci, nie prowadzi do niczego dobrego. Nie jest dobre, ani dla związku, ani dla dzieci. Tacy mężczyźni świadomi są również tego, że ich męskość to odpowiedzialność i konsekwencja. A oni sami nie są już dziećmi, które potrzebują się bawić, ale przewodnikami rodziny, którzy zabezpieczają finansowo i również emocjonalnie. Dając dobre wzory, dla przyszłych pokoleń. W pierwszej kolejności dla swoich dzieci. Dając poczucie bezpieczeństwa swoim partnerkom i dzieciom. Mało tego, jeszcze sięgają po edukację, dotyczącą procesu wychowawczego dziecka.

Jak stać się odpowiedzialnym i kochającym ojcem?

Ustawienia systemowe, to wiedza na temat spraw rodowych. Tego co nas prowadzi, co dziedziczymy, co powielamy i co mamy uszanować.  W rolach ojcowskich wiele jest również tego co dziedziczymy. Powielając nieraz bez krytycznie, stając się tym kim nie chcielibyśmy być, jeżeli tylko mielibyśmy świadomość życiowych konsekwencji. Konsekwencji dla nas i naszych dzieci, również dla ich dzieci i następnych i następnych i następnych. Nasza siła, to przecież siła rodu, nie zapominajmy o tym.

Co zrobić żeby być świadomym ojcem? O czym powinniśmy wiedzieć?

Żeby być królem, musisz być lepszy niż swój własny ojciec.

wspaniali ojcowie

To jest właśnie zdanie mocy. To w tym zdaniu mieści się przeznaczenie i to kim może być mężczyzna. Czyli świadomy ojciec i partner. Bo przecież kobieta również potrzebuje, żyć ze świadomym człowiekiem. Wolnym, mądrym i odpowiedzialnym. W końcu to ojciec jej dzieci. Ten, którego wybrała i ten, który ją wybrał.

A czego potrzebują dzieci? Dzieci potrzebują taty, takiego który umie kochać, a swoją miłość wyraża poprzez świadome bycie, ze swoim dziećmi. W tym wszystkim co wiąże się z ich wychowaniem i prowadzeniem w dorosłość. Dzieci, które są małe szczególnie potrzebują taty, który nie ma pretensji, że ma obowiązki z racji bycia ojcem. Ojca, który bez żalu zrezygnuje z zabawy, ponieważ ma małe dzieci. Ojca, który będzie z nimi, a one będą czekały na jego powrót do domu nie ze strachem, ale z radością.

Wspaniali ojcowie

Bądź świadomym tatą. Lepszym niż wszyscy z twojego rodu. Na ich pamiątkę bądź lepszy i uczyń ze swojego ojcostwa królestwo.

Dodaj komentarz

ostatnie z Bez kategorii

westworl to życie

Westworld czy życie?

Czasem życie jest jak serial. Bardzo smutny serial. Czy musimy, żyć jakby
Biznes to zycie/1

Biznes to życie/1

Każdy człowiek wchodzący w dorosłe życie, zaczyna potrzebować pieniędzy. Poszukuje więc, źródeł
Ustawienia a religia

Ustawienia a religia

Jeżeli jesteś świadomym człowiekiem, a świadomy człowiek to również świadomy obywatel, to
poszukiwanie rozwiązań

Poszukiwanie rozwiązań

Poszukując rozwiązań na swoje życie, sięgaj tam gdzie inni nie sięgają. Poszukiwanie
Ustawienia Kraków

Ustawienia Kraków

Kiedy prowadzę ustawienia w Krakowie wiem, że jestem cała sobą w życiu,
idź do góry